fbpx
Przejdź do treści

Przygotowanie do badań

Przygotowanie do badań

BIOPSJA ASPIRACYJNA CIENKOIGŁOWA POD KONTROLĄ USG

Szczegóły

Badanie nie wymaga przygotowań. Przed przystąpieniem do badania należy powiadomić lekarza o ewentualnym przyjmowaniu preparatów przeciwkrzepliwych. Czas oczekiwania na wynik to zazwyczaj 7 dni od pobrania materiału.

USG DOPPLEROWSKIE ŻYŁ I TĘTNIC KOŃCZYN DOLNYCH I GÓRNYCH ORAZ TĘTNIC SZYJNYCH

Szczegóły

Badanie nie wymaga przygotowania. W przypadku uszkodzenia skóry w badanym miejscu, obecności oparzeń, otwartych ran lub złamań zaleca się przesunięcie terminu badania. Do USG dopplerowskiego tętnic kończyn konieczne jest skierowanie od lekarza.

USG STAWÓW, MIĘŚNI 
I ŚCIĘGIEN

Szczegóły

Badanie nie wymaga przygotowania. Badanie zawsze wykonuje lekarz radiolog; lekarz ortopeda nie wykonuje badań USG podczas konsultacji, może jedynie wystawić pacjentowi skierowanie na badanie diagnostyczne. USG nie wykonuje się przez opatrunki ani gips. Jeżeli pacjent wykonywał już USG lub RTG badanych stawów/mięśni, zaleca się przyniesienie opisów poprzednich badań.

USG TKANEK MIĘKKICH, WĘZŁÓW CHŁONNYCH, PACHWIN

Szczegóły

Badanie nie wymaga przygotowania.

EKG SPOCZYNKOWE I ECHOKARDIOGRAFIA SERCA (dla dzieci i dorosłych)

Szczegóły

Badanie nie wymaga przygotowania. Badanie EKG jest wykonywane tylko przy okazji wizyty kardiologicznej.

USG DOPPLEROWSKIE TĘTNIC NERKOWYCH I AORTY BRZUSZNEJ

Szczegóły

Należy przygotować się tak, jak do USG jamy brzusznej.

BADANIE OGÓLNE MOCZU

Szczegóły

W celu uzyskania wiarygodnego wyniku należy z rana, po przerwie nocnej, dokładnie umyć okolice moczowo-płciowe i pobrać mocz ze środkowego strumienia do jednorazowego, jałowego pojemnika. Próbkę należy dostarczyć do badania jak najszybciej. Moczu nie powinno się pobierać w trakcie miesiączki.

USG TARCZYCY

Szczegóły

Badanie nie wymaga przygotowania. Zaleca się zabranie dokumentacji medycznej z wynikami poprzednich badań USG ( jeżeli takie badanie było już wykonane) i ewentualne skierowanie od lekarza. Badanie zawsze wykonuje lekarz radiolog; lekarz endokrynolog nie wykonuje badań USG podczas konsultacji endokrynologicznych, może jedynie wystawić pacjentowi skierowanie na badanie diagnostyczne.

BADANIA ANALITYCZNE KRWI

Szczegóły

W celu uzyskania wiarygodnego wyniku badania krew musi być pobierana na czczo. Przed badaniem nie można pić kawy, mocnej herbaty ani palić papierosów. W przypadku badania Lipidogramu (cholesterol całkowity, triglicerydy, cholesterol HDL, cholesterol LDL) w dniu poprzedzającym badanie nie należy jeść kolacji ani pić alkoholu.

USG JAMY BRZUSZNEJ, GRUCZOŁU KROKOWEGO, JELIT ORAZ NARZĄDÓW RODNYCH KOBIET PRZEZ POWŁOKI BRZUSZNE

Szczegóły

Dzieci do 7. roku życia nie wymagają wcześniejszego przygotowania, w miarę możliwości dziecko powinno mieć wypełniony pęcherz. W przypadku dzieci starszych i dorosłych należy być 4-6 godzin na czczo, w dniu badania nie można pić napojów gazowanych, kawy ani mocnej herbaty. Przez 48 godzin przed badaniem zaleca się unikanie pokarmów wzdymających. Godzinę przed badaniem pacjent powinien wypić dużą ilość wody niegazowanej, aby mieć wypełniony pęcherz moczowy do badania.

USG PIERSI

Szczegóły

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania; USG piersi kobiet najlepiej wykonywać między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Nie ma przeciwskazań do wykonywania USG piersi w czasie ciąży i podczas laktacji. W tym drugim przypadku przed badaniem należy ściągnąć pokarm lub nakarmić dziecko. USG piersi zaleca się robić kobietom między 20. a 30. rokiem życia profilaktycznie co dwa lata, natomiast u kobiet powyżej 30 roku życia raz w roku, jeżeli lekarz nie zleci inaczej. Każda zauważona zmiana na piersiach jest również wskazaniem do wykonania USG piersi.

USG CIEMIĄCZKA, BIODEREK 
I PŁUC U DZIECI

Szczegóły

Badanie nie wymaga przygotowania.

USG TKANEK MIĘKKICH

Szczegóły

Badanie nie wymaga przygotowania.

KOLPOSKOPIA

Szczegóły

W okresie kilku dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie, dokonywać irygacji pochwy, ani nie używać globulek dopochwowych, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego.

Chciałbyś zarejestrować się do naszej przychodni?

Przejdź do interesującej Cię sekcji za pomocą przycisków obok. Czekamy na Twój kontakt.

Przejdź do kontaktu

Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy

Naszymi partnerami od lat są: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) oraz towarzystwa ubezpieczeniowe Allianz, Compensa i Saltus. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.