fbpx
Przejdź do treści

Badania diagnostyczne w Gdyni

Badania diagnostyczne w Gdyni

Poradnia ginekologiczna

W działającej w Ośrodku poradni ginekologicznej oferujemy możliwość wykonania USG na aparacie Voluson S6 – jednym z najlepszych dostępnych na rynku aparatów wykorzystywanym w opiece nad kobietami w zakresie położnictwa, ginekologii, a także w badaniach radiologicznych (tarczyca, piersi, naczynia).

Voluson S6 posiada doskonałej jakości system obrazowania wyposażony w ustawienia rekomendowane przez Fetal Medicine Foundation. Podczas wizyty ginekologicznej lekarz może wykonać USG transwaginalne, prenatalne, połówkowe oraz USG położnicze ciąży. Dodatkowo wykorzystujący najnowocześniejsze technologie aparat umożliwia wykonanie USG ciąży rewolucyjną metodą 3D/4D, stwarzającą anatomiczny obraz; umożliwia ona realistyczne i szczegółowe pokazanie rzeczywistej rekonstrukcji płodu z jakością niewystępującą do tej pory w żadnym z aparatów.

Jednym z elementów, który stanowi o rewolucyjności aparatu Voluson S6, jest Sono NT, czyli pierwsza na rynku technika pozwalająca na bezinwazyjny, automatyczny i wymierny pomiar przezierności fałdu karkowego płodu. Dodatkowo aparat wyposażony został w SonoBiometry pozwalające na półautomatycze pomiary biometrii płodu.

USG TRANSWAGINALNE
USG CIĄŻY
USG ROZSZERZONE
CYTOLOGIA PŁYNNA

Poradnia kardiologiczna

W Ośrodku działa poradnia kardiologii dziecięcej oraz osób dorosłych. Zatrudniamy lekarzy z wieloletnim doświadczeniem zarówno w szpitalu, jak i w zakresie prywatnej praktyki lekarskiej. Przy okazji wizyty kardiologicznej oferujemy możliwość wykonania echokardiografii serca, echokardiografii serca z dopplerem oraz badania EKG spoczynkowe. Badanie ECHO wykonywane jest na aparacie nowej generacji Vivid T8 pro R2.5 należącym do niezawodnych i solidnych systemów Vivid. Oferuje on wysoką jakość obrazowania, doppler oraz doppler ciągły. Dodatkowo aparat Vivid T8 wyposażony jest w bardzo wygodne cyfrowe archiwizowanie badań z łatwym dostępem do zapisanych danych, a także posiada on możliwość współpracy z zewnętrzną stacją roboczą z zainstalowanym oprogramowaniem EchoPAC. Aparat zapewnia wykonanie kompletnych badań echokardiograficznych.

Oferujemy możliwość odbycia samej konsultacji kardiologicznej, konsultacji wraz z echokardiografią i opisem badania lub samej echokardiografii serca z opisem. EKG spoczynkowe można wykonać tylko przy okazji wizyty kardiologicznej.

Pracownia ultrasonograficzna (USG)

W pracowni ultrasonograficznej oferujemy możliwość wykonania badań USG u dzieci i dorosłych. USG to najpopularniejsza, nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu, m.in. jamy brzusznej, narządów rodnych, tkanek miękkich, stawów, tarczycy, układu moczowego czy płodu. Jest to całkowicie bezpieczne badanie, które może być wykonywane często i jest przeprowadzane przez wysoko wykwalifikowanych lekarzy z długoletnim doświadczeniem na najwyższej jakości sprzęcie.

Aparat LOGIQ S7 przeznaczony do badań USG jest najnowszą konstrukcją GE Healthcare w dziedzinie obrazowania ultradźwiękowego. Został zbudowany w oparciu o innowacyjną, opatentowaną architekturę Sagile Acoustic, zaczerpniętą z flagowego modelu Logiq E9. Logiq S7 udostępnia wszystkie, stosowane do tej pory w aparatach GE Healthcare, rozwiązania: system Raw Data – unikatową na rynku technologię, umożliwiającą zapis danych odbiorczych zaraz po digitalizacji; technikę CrossXBeam™ – technikę obrazowania, która poprzez emisję wiązki nie tylko prostopadle do czoła sondy, ale także ukośnie w wielu płaszczyznach, pozwala na zwiększenie kontrastu, poprawę rozdzielczości, wyostrzenie konturów i rozszerzenie możliwości różnicowania tkanek oraz SRI-HD (Speckle Reduction Imaging), czyli algorytm redukcji szumów ultradźwiękowych wysokiej rozdzielczości, pozwalający na zachowanie granic obszarów o różnej echogeniczności i jednoczesną poprawę kontrastu. Na aparacie wykonywana jest cała gama badań USG, w tym USG jamy brzusznej, tarczycy tkanek miękkich, USG dopplerowski oraz usg mięśni i stawów. Pacjentowi od razu wydawany jest opis badania.

Jakie USG wykonujemy?

JAMY BRZUSZNEJ, w tym:
• z oceną w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego (GER)
• z oceną przepukliny
• z oceną jelit
• z oceną gruczołu krokowego

• TARCZYCY

• TKANEK MIĘKKICH
• PIERSI

• MIEDNICY MNIEJSZEJ

• JĄDER

• WĘZŁÓW CHŁONNYCH

• PACHWIN

• STAWÓW

• MIĘŚNI

• ŚCIĘGNA ACHILLESA

• DOPPLER KOŃCZYN Z TĘTNIC I ŻYŁ

• DOPPLER TĘTNIC SZYJNYCH

• PŁUC (dzieci)

• CIEMIĄCZKA (dzieci)

• BIODEREK (dzieci)

Biopsja cienkoigłowa

Biopsja cienkoigłowa to procedura przeprowadzana przez patomorfologa oraz radiologa, polegająca wprowadzeniu cienkiej igły przez skórę w celu pobrania komórek z podejrzanej zmiany. Badanie to pozwala na ocenę mikroskopową komórek pobranych z takich zmian jak guzki, torbiele czy powiększone węzły chłonne, które są zlokalizowane pod skórą.

W naszej placówce wykonujemy biopsję:

• Tarczycy

• Piersi

• Węzłów chłonnych

• Tkanek miękkich

Badanie to jest zwykle bezbolesne i trwa krótko, choć w zależności od lokalizacji zmiany lub konieczności wykonania kilku nakłuć, może powodować pewien dyskomfort. Przed rozpoczęciem procedury należy poinformować lekarza o przyjmowaniu preparatów przeciwkrzepliwych.
Wyniki badania są zazwyczaj dostępne w ciągu około 14 dni od pobrania próbki. Procedurę przeprowadza doświadczony zespół: patomorfolog dr Jolanta Szade oraz radiolog dr Katarzyna Kowalska.


NA BADANIE WYMAGANE JEST SKIEROWANIE LUB WYNIK BADANIA USG Z ZALECENIEM WYKONANIA BIOPSJI!

USG dopplerowskie

USG DOPPLEROWSKIE – nieinwazyjna metoda oceny tętnic i żył. Dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu USG przenika ciało, odbija się od będącej w ruchu krwi i powraca do głowicy; zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi widoczne są następnie w postaci obrazu na monitorze USG. Stosowane w badaniu zjawisko dopplerowskie daje możliwość określenia kierunku i szybkości przepływu krwi, dodatkowo oceniana jest również szerokość i kształt naczyń, stan ścian oraz obecność zmian w tkankach otaczających naczynia.
USG dopplerowskie tętnic i USG dopplerowskie żył są dwoma odrębnymi badaniami, wymagającymi różnych ustawień aparatu oraz odmiennego sposobu analizy uzyskanych danych.
Wskazaniami do wykonania USG dopplerowskiego są m.in. podejrzenie zakrzepicy, niewydolność układu żylnego, obrzęki nieznanego pochodzenia, owrzodzenie kończyn, bóle kończyn dolnych, któremu towarzyszy uczucie zimna i drętwienia, diagnostyka nadciśnienia tętniczego, stany po udarze mózgu i TIA oraz otyłość.

Kolposkopia

Kolposkopia to badanie polegające na obserwacji tarczy części pochwowej szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy oraz sromu przy użyciu specjalistycznego urządzenia zwanego kolposkopem. Kolposkop to mikroskop, który umożliwia powiększenie badanych obszarów od 5 do 50 razy, dając trójwymiarowy obraz. Wyposażony jest również w różne filtry, które pomagają lekarzowi w dokładnej ocenie.


Przebieg badania

Kolposkopia jest wykonywana na fotelu ginekologicznym. Lekarz najpierw wprowadza wziernik dopochwowy, aby uwidocznić szyjkę macicy, a następnie zbliża obiektyw kolposkopu do wejścia do pochwy (nie wprowadza go do środka) i obserwuje szyjkę macicy, zwracając uwagę na wszelkie wydzieliny. Kolejno szyjka macicy jest przemywana solą fizjologiczną (0,9% roztworem NaCl) w celu usunięcia śluzu, co pozwala ocenić nabłonek i naczynia szyjki. Filtry kolposkopu pomagają w dokładniejszym oglądaniu zmian w unaczynieniu. Następnie szyjka jest przemywana 3% kwasem octowym, co uwidacznia potencjalne patologiczne zmiany w nabłonku. Na koniec szyjkę przemywa się jodkiem potasu, aby potwierdzić wcześniej zaobserwowane zmiany lub ich brak. W razie zaobserwowanej zmiany patologicznej ginekolog może od razu wykonać biopsję oraz pobrać tkankę do badania histopatologicznego. Całe badanie, choć może być w niektórych wypadkach nieprzyjemne, jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego czas trwania wynosi kilkanaście minut. Wyniki badania podawane są na miejscu; Wyniki biopsji zazwyczaj są w przeciągu 14dni.


Ważne informacje

Kolposkopia jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, które znacząco zwiększa wykrywalność zmian przednowotworowych, wczesnych stadiów raka szyjki macicy oraz infekcji wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego). Umożliwia również dokładną ocenę innych części dolnych narządów rodnych kobiety.

Wskazania do kolposkopii:

• nieprawidłowy wynik badania cytologicznego

• podejrzenie infekcji wirusem HPV

• ocena chorobowych zmian w kanale szyjki macicy

• obecność nadżerki, przerostu lub polipa szyjki macicy

• krwawienia z dróg rodnych

• upławy oraz nawracające zapalenia pochwy lub sromu

• przygotowanie do planowanych zabiegów na szyjce macicy, takich jak wymrażanie

• pobranie materiału do badania histopatologicznego w celach diagnostycznych


Przygotowanie do badania

Aby zapewnić wiarygodne wyniki, przed kolposkopią należy przestrzegać pewnych zasad. Na kilka dni przed badaniem powinno się unikać stosunków płciowych, irygacji pochwy, stosowania leków dopochwowych i badań ginekologicznych, gdyż mogą one utrudnić ocenę. Badania nie wykonuje się również w trakcie miesiączki. Przed badaniem należy poinformować lekarza o ewentualnych uczuleniach na jod oraz skłonnościach do krwawień

HOLTER CIŚNIENIOWY (RR)

Holter RR to urządzenie, które umożliwia monitorowanie ciśnienia krwi przez dłuższy okres, zazwyczaj 24 lub 48 godzin. Podczas tego czasu urządzenie automatycznie mierzy ciśnienie krwi, a wyniki są zapisywane i później analizowane przez kardiologa. Holter RR jest często używany do diagnozowania chorób sercowo-naczyniowych oraz do oceny skuteczności obecnie stosowanego leczenia.


Przebieg badania

Zakładanie holtera RR jest bezbolesne i zajmuje kilka minut. Urządzenie mierzy ciśnienie krwi oraz rytm serca. Mankiet, podobny do tego używanego w standardowych ciśnieniomierzach, jest zakładany na ramię pacjenta, a urządzenie pomiarowe jest przypinane do pasa. Pacjent dodatkowo otrzymuje dzienniczek do zapisywania aktywności w ciągu dnia. Pompy w urządzeniu automatycznie napełniają mankiet co 15 lub 30 minut w ciągu dnia i co 30 lub 60 minut w nocy, aby dokonać pomiaru ciśnienia. Po 24 lub 48 godzinach pacjent zwraca urządzenie do placówki, gdzie wyniki są przenoszone na komputer i analizowane przez lekarza.
Podczas badania pacjent powinien kontynuować codzienne czynności i rejestrować aktywności oraz towarzyszące im emocje, takie jak stres czy odpoczynek. Należy unikać samodzielnego zdejmowania urządzenia. Ważne jest również, aby nie odczepiać kabli ani nie zmieniać ustawień urządzenia, aby wyniki były dokładne.


Co wykrywa holter RR?

Holter RR dostarcza informacji o średnim dobowym ciśnieniu krwi i tętnie oraz wartościach zmierzonych o konkretnych godzinach. Dzięki tym danym lekarz może postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wyniki są interpretowane przez kardiologa, a opis jest zazwyczaj gotowy w ciągu kilku dni roboczych. Holter RR pomaga w diagnozie nadciśnienia, niedociśnienia, oraz skoków tętna. Regularne badania są istotne dla wczesnego wykrycia chorób kardiologicznych i zmniejszenia ryzyka poważnych problemów zdrowotnych.

Wskazania do założenia holtera RR

Holter RR jest zalecany dla osób, które mogą cierpieć na różne choroby sercowo-naczyniowe, takie jak:

• Nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie

• Nagłe zmiany ciśnienia krwi, objawiające się zawrotami głowy lub omdleniami

• Nocne nadciśnienie tętnicze

• Nadciśnienie w ciąży

• Znaczne wahania ciśnienia związane z codziennymi obowiązkami

Badanie jest również wskazane w przypadku nieprawidłowych wartości ciśnienia (powyżej 140/90 mmHg) oraz w przypadku rozbieżności między domowymi a klinicznymi pomiarami ciśnienia. Holter RR pomaga również w diagnozie, gdy ciśnienie wzrasta w stresujących sytuacjach, takich jak praca czy problemy emocjonalne. Wszyscy pacjenci z podejrzeniem nadciśnienia powinni również wykonać badanie EKG.

Przygotowanie do badania

Nie ma skomplikowanych wymagań przed założeniem holtera RR. Warto założyć luźne ubrania, szczególnie górną część garderoby, taką jak koszulka lub sweter. Skóra powinna być czysta i sucha, bez użycia kremów czy balsamów w miejscu zakładania mankietu. Podczas pomiaru warto utrzymać ramię wyprostowane, a podczas snu unikać leżenia na mankiecie.

Chciałbyś zarejestrować się do naszej przychodni?

Przejdź do interesującej Cię sekcji za pomocą przycisków obok. Czekamy na Twój kontakt.

Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy

Naszymi partnerami są: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) oraz towarzystwa ubezpieczeniowe Allianz, Compensa, Saltus, Medicover oraz HMS Assistance. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.