fbpx
Rejestracja online
Przejdź do treści

Wenerolog

Wenerolog

Wenerolog


Lekarz wenerolog zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową.
Diagnozuje m.in. rzeżączkę, chlamydiozę, kiłę, opryszczkę czy kandydozę. Jego specjalizacja jest ściśle związana z dermatologią, choć koncentruje się konkretnie na narządach płciowych. Dlatego pacjenci zgłaszają się do wenerologa w przypadku objawów skórnych: wysypki, podrażnienia, swędzenia, zaczerwienienia, plam czy innych zmian w okolicach intymnych. Leczenie każdej z chorób przebiega w inny sposób, np. z zastosowaniem antybiotyków lub leków przeciwwirusowych.Jeśli pacjent zauważy u siebie niepokojące symptomy w strefie intymnej, powinien jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty. W tym celu zapraszamy do naszej poradni wenerologicznej w Gdyni.

Skontaktuj się z nami

Co leczy dermatolog-wenerolog?

Wenerologia to jedna z dziedzin medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób wenerycznych. Schorzenia tego typu często objawiają się zmianami skórnymi oraz śluzówkowymi. Właśnie dlatego wenerologia zawiera się w programie specjalizacyjnym dermatologii.

W rezultacie dermatolog-wenerolog to osoba posiadająca wiedzę, która pozwala na rozpoznawanie i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową. Ten rodzaj schorzeń zazwyczaj objawia się stanem zapalnym i zmianami na skórze lub błonach śluzowych okolic intymnych.

Do chorób wenerycznych zaliczamy m.in. kiłę, rzeżączkę, opryszczkę, kłykciny kończyste, chlamydiozę, kandydozę, rzęsistkowicę, zapalenie cewki moczowej, ureaplasmę, HIV, HBV, wszawicę łonową, ziarnicę weneryczną pachwin czy bakteryjne zapalenie pochwy. Tego typu dolegliwości wywołują wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty.

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Kiedy warto zgłosić się do wenerologa?

Objawy, które wskazują na konieczność wizyty u lekarza wenerologa, to:

 • świąd,
 • zaczerwienienie,
 • pieczenie skóry,
 • ból (np. podczas oddawania moczu lub stosunku),
 • obrzęki, nadżerki,
 • krosty, pęcherzyki,
 • zmiana konsystencji, koloru wydzielin,
 • owrzodzenia,
 • nieprzyjemny zapach,
 • objawy u kobiet: ból brzucha w trakcie stosunku, krwawienia między miesiączkami,
 • zmiany w jamie ustnej i na twarzy (grudki w jamie ustnej, wargach, powiększone migdałki).

Regularne badania u wenerologa są zalecane wszystkim osobom, które odbywają częste stosunki seksualne z różnymi partnerami.

Na uwagę zasługuje też fakt, że niektórymi chorobami płciowymi można zarazić się podczas innych czynności, czyli: przez kontakt błon śluzowych lub uszkodzonej skóry z płynami ustrojowymi (krwią, spermą), stosunek oralny i analny, a także ciążę lub poród (z matki na dziecko). Poza tym na badanie powinien udać się także partner osoby, u której stwierdzono infekcję — nawet jeśli nie odczuwa żadnych objawów.

Zaufany wenerolog w Gdyni — profesjonalne podejście

Choć dla wielu osób objawy w okolicach intymnych są czymś wstydliwym, wizyta u wenerologa w Ośrodku Diagnostyki Medycznej w Gdyni nie różni się specjalnie od zwykłej konsultacji dermatologicznej. Najpierw specjalista pyta o problem, z jakim zgłasza się pacjent. Następnie prosi o pokazanie zmian skórnych. Badanie trwa zazwyczaj kilka chwil i ma na celu ocenę stanu oraz rozległości zmian. Lekarz następnie zleca wykonanie badań krwi i wymazów.

Do wizyty w poradni wenerologicznej należy przygotować się tak samo, jak do wizyt u innych specjalistów. Najlepiej przyjść z listą objawów i przyjmowanych leków, a także zadbać o swoją higienę intymną w dniu badania. Warto pamiętać, że im szybciej zgłosimy się ze swoim problemem do lekarza, tym szybciej uporamy się z problemem.

Polecana poradnia wenerologiczna w Gdyni

Lekarz wenerolog powinien gwarantować pacjentowi pełną dyskrecję, komfort i wyrozumiałość. Ze względu na specyfikę tej dziedziny, musi zapewnić profesjonalne podejście podczas całego procesu badania i leczenia. Dlatego warto zwrócić się do dermatologa-wenerologa, który cieszy się dobrą opinią wśród pacjentów.

Zapraszamy do skorzystania z usług polecanego wenerologa w Gdyni. Nasze placówka oferuje szeroki zakres usług z tej dziedziny, m.in. konsultację lekarską, badanie dermatoskopem zmian skórnych, a także leczenie (np. w ramach krioterapii dermatologicznej).