Przejdź do treści

UROGINEKOLOGIA

Uroginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem zaburzeniom układu moczowo-płciowego u kobiet, zwłaszcza w kontekście ich związku z układem miednicy mniejszej. Specjaliści w dziedzinie uroginekologii zajmują się różnymi schorzeniami, w tym:

  1. Nietrzymaniem moczu: Uroginekolodzy diagnozują przyczyny nietrzymania moczu, które mogą być związane z osłabieniem mięśni dna miednicy, zmianami hormonalnymi, urazami, zabiegami chirurgicznymi, lub chorobami neurologicznymi.
  2. Prolapsem narządów miednicy: Polega na opadaniu narządów miednicy, takich jak pęcherz, macica lub jelita, co może prowadzić do dyskomfortu, trudności w oddawaniu moczu lub kału, a także dolegliwości seksualnych. Uroginekolodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem tego schorzenia, czasem za pomocą chirurgii.
  3. Infekcjami układu moczowego: Uroginekolodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem infekcji układu moczowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego czy zapalenie nerek.
  4. Zaburzeniami mikcji: Dotyczy to problemów z oddawaniem moczu, takich jak trudności w oddawaniu moczu, częste potrzeby oddawania moczu, nietrzymanie moczu, czy trudności w rozpoczęciu mikcji.
  5. Badaniami diagnostycznymi: Uroginekolodzy wykonują różne badania diagnostyczne, takie jak cystoskopia (badanie wewnątrz pęcherza), urodynamika (badanie funkcji pęcherza i cewki moczowej), czy ultrasonografia, w celu ustalenia dokładnej diagnozy i planu leczenia.

Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, uroginekologia integruje wiedzę z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii, neurologii i fizjoterapii, aby zapewnić kompleksową opiekę kobietom z zaburzeniami układu moczowo-płciowego.

Zobacz podobne wpisy

Chciałbyś zarejestrować się do naszej przychodni?

Przejdź do interesującej Cię sekcji za pomocą przycisków obok. Czekamy na Twój kontakt.

Przejdź do kontaktu

Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy

Naszymi partnerami od lat są: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) oraz towarzystwa ubezpieczeniowe Allianz, Compensa i Saltus. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.