fbpx
Przejdź do treści

Pakiet metaboliczny

Pakiet metaboliczny
Pakiet metaboliczny

Pakiet metaboliczny

Badania mające na celu diagnozę zaburzeń metabolizmu dostarczają istotnych informacji na temat funkcjonowania całego organizmu oraz jego poszczególnych systemów.

Nasz organizm jest bardzo wrażliwy na nawet najmniejsze zmiany w procesach metabolicznych, które mogą prowadzić do zaburzenia równowagi środowiskowej oraz stężeń białek i enzymów.

Przykładem skomplikowanej natury zaburzeń metabolicznych jest zespół metaboliczny, który obejmuje takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość brzuszną oraz wysoki poziom tłuszczów we krwi. Badanie poziomu cholesterolu całkowitego może pomóc w identyfikacji tego ostatniego aspektu.

Proste badania krwi mogą również pomóc w ocenie poziomu elektrolitów (sodu, potasu) oraz dodatkowych parametrów, takich jak albumina czy kreatynina. Te wyniki są wskaźnikami funkcjonowania hormonów nadnerczy, produkcji białek przez wątrobę, filtracji nerkowej oraz absorpcji pokarmowej.

Interpretacja wyników badań zawartych w pakiecie może być podstawą do podjęcia działań prewencyjnych lub terapeutycznych, które mają na celu utrzymanie długoterminowej sprawności i dobrego samopoczucia.

KIEDY WYKONAĆ BADANIE?

Badania zawarte w profilu zostały dobrane w celu oceny:

 • ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (cholesterol całkowity),
 • funkcjonowania nerek,
 • ryzyka dny moczanowej,
 • funkcjonowania wątroby, układu pokarmowego oraz stanu odżywienia,
 • stanu gospodarki wodno-elektrolitowej.

Pakiet jest zalecany w celu:

 • profilaktycznej kontroli u pacjentów z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak otyłość, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów oraz przewlekły stres,
 • regularnej kontroli u pacjentów z diagnozowanymi zaburzeniami gospodarki lipidowej, miażdżycą, chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem, cukrzycą, po zawale lub udarze,
 • diagnozowania lub monitorowania skuteczności leczenia chorób nerek i wątroby,
 • weryfikacji podejrzeń o nieprawidłowy stan odżywienia (niedożywienie, wyniszczenie) lub zespoły złego wchłaniania substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym,
 • monitorowania stanu zaburzeń gospodarki elektrolitowej organizmu, które mogą być spowodowane chorobami nerek, niewydolnością serca, ciężkimi urazami, infekcjami, przewlekłym alkoholizmem, lub zaburzeniami hormonalnymi.

Pakiet metaboliczny – Kto?

Zaleca się, aby każda zdrowa osoba przeprowadzała badania przesiewowe co najmniej raz w roku, celem oceny sprawności procesów metabolicznych, funkcjonowania narządów i układów organizmu.
Dodatkowo, należy rozważyć wykonanie badań w przypadku wystąpienia następujących objawów:
• Symptomy sugerujące miażdżycę, takie jak bóle w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, problemy z chodzeniem.
• Osłabienie, ospałość, wzrost wagi, słaba kondycja fizyczna, trudności w wysiłku.
• Objawy chorób nerek, takie jak obrzęki, zmiany w częstotliwości i wyglądzie moczu, podwyższone ciśnienie krwi.
• Objawy chorób wątroby, w tym powiększenie brzucha, bóle w okolicy podżebrowej, żółtaczka, ciemny mocz, odbarwiony stolec, swędzenie skóry.
• Podejrzenie zaburzeń stanu odżywienia, szczególnie u osób z przewlekłymi chorobami, odwodnionych, niedożywionych.
• Niepokojące objawy z przewodu pokarmowego, takie jak spadek masy ciała, bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem.
• Objawy dny moczanowej, jak obrzęki i bolesność stawów, rozdrażnienie, gorączka.
• Objawy zaburzeń poziomu sodu lub potasu, które mogą objawiać się różnorodnymi symptomami, w tym zaburzeniami świadomości, drgawkami, nieregularnym tętnem, osłabieniem mięśni.
Regularne badania mogą pomóc w wczesnym wykryciu problemów zdrowotnych i podjęciu odpowiednich działań prewencyjnych lub leczniczych.

W skład pakietu wchodzą następujące badania

– Cholesterol całkowity
– Kreatynina
– Kwas moczowy
– Albumina
– Sód
– Potas

Przygotowanie do badania

Materiał na badanie krwi należy pobierać na czczo, co oznacza, że od ostatniego posiłku powinno minąć 8-12 godzin. To zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane jedzeniem są trudne do przewidzenia, a wyniki interpretowane są w odniesieniu do wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
Dzień przed badaniem należy unikać obfitych, tłustych posiłków, alkoholu oraz ziół.
W dniu badania bezpośrednio przed pobraniem krwi można wypić niewielką ilość wody.
Przed pobraniem krwi zaleca się 15-minutowy odpoczynek.
WAŻNE! Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie ważny dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, paszport, lub aplikację mObywatel na smartfonie. Dokument ten będzie potrzebny do potwierdzenia Twojej tożsamości podczas wizyty.
Badania możesz wykonać w dniach pon. – pt. w godzinach 7:00 – 11:00

Zobacz najcześciej zdawane pytania

Aby odebrać wyniki, można skorzystać z dwóch opcji:

 • Osobiste odebranie wyników – wyniki można odebrać osobiście w naszej placówce

pon. – pt.  7:00 – 20:00

sb. 9:00 – 13:00

 • Odbiór online – jeśli podczas rejestracji został podany numer telefonu, otrzymasz wiadomość z linkiem, który umożliwia dostęp do wyników online.

Na badania laboratoryjne nie ma konieczności wcześniejszego umawiania. Punkt pobrań jest czynny pon. – pt. 7:00 – 11:00

Na badania laboratoryjne wykonywane prywatnie nie wymagamy skierowania.

Tak, jeśli pacjent upoważni osobę poprzez wypełnienie odpowiedniego dokumentu. Przy odbiorze wyników należy okazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, aby personel mógł upewnić się, że przekazuje dokumentację medyczną właściwej osobie. Wypełnione upoważnienie należy dostarczyć do placówki. Upoważnienia telefoniczne nie są akceptowane.

Cena tego pakietu to tylko 75 złotych!

Inne polecane badania

Pakiet metaboliczny - rozszerzony
Profil metaboliczny rozszerzony to zestaw badań laboratoryjnych, który umożliwia wczesne wykrycie zaburzeń metabolicznych, wpływających na przetwarzanie związków energetycznych dostarczanych z pożywieniem.
Zobacz pakiet
Pakiet badań nerkowych
Nerki pełnią kluczowe funkcje w organizmie. Są odpowiedzialne za oczyszczanie krwi z toksyn, utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia ciała oraz regulowanie ciśnienia krwi.
Zobacz pakiet
Pakiet wątrobowy
Wątroba jest podatna na różnorodne uszkodzenia, które mogą prowadzić do marskości, nowotworów lub niewydolności narządu.
Zobacz pakiet

Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy

Naszymi partnerami od lat są jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez Polaków towarzystwa ubezpieczeniowe: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Allianz oraz Compensa. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.