Pakiet ryzyko miażdżycy
Pozostałe pakiety
Pakiet ryzyko miażdżycy
Miażdżyca jest poważnym schorzeniem, które może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat, dlatego kluczowe jest zarówno zapobieganie, jak i wczesna diagnoza tego stanu. Miażdżyca powoduje zwężenie dużych i średnich tętnic z powodu odkładania się substancji tłuszczowych w ich ścianach, tworząc blaszki miażdżycowe.
Te zmiany ograniczają przepływ krwi i dostęp tlenu do istotnych narządów, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak:
- zawały serca,
- udary niedokrwienne,
- ostre niedokrwienia kończyn dolnych.
KIEDY WYKONAĆ BADANIE?
Badania zawarte w profilu ryzyka miażdżycy zostały dobrane w celu oceny różnych aspektów zdrowotnych, w tym:
- ryzyka chorób tarczycy,
- ryzyka chorób sercowo-naczyniowych,
- ryzyka cukrzycy i stanów przedcukrzycowych,
- ryzyka dny moczanowej,
- zaburzeń krzepnięcia,
- funkcjonowania nerek.
Proponowany pakiet badań jest zalecany dla osób z nadwagą, otyłością oraz prowadzących siedzący tryb życia. Badania te są szczególnie wskazane dla osób, które spożywają dietę bogatą w produkty wysokoprzetworzone i tłuszcze zwierzęce oraz doświadczających skutków przewlekłego stresu. Dodatkowo powinny je wykonać osoby, u których wystąpiły przypadki chorób metabolicznych w rodzinie lub zawału mięśnia sercowego, szczególnie w młodym wieku.
Warto również zaznaczyć, że badania te są niezbędne do regularnej kontroli pacjentów z rozpoznaną dyslipidemią, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz chorobą niedokrwienną serca. Profil ryzyka miażdżycy jest również wskazany w monitorowaniu skuteczności leczenia obniżającego stężenia lipidów i cukru oraz w obserwacji stanu zdrowia pacjentów, którzy mieli już zawał serca lub udar mózgu.
Pakiet ryzyko miażdżycy – KTO?
Aby zmniejszyć ryzyko miażdżycy, ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia. Każda zdrowa osoba, szczególnie mężczyźni po 45. roku życia, powinna przeprowadzać odpowiednie badania co najmniej raz do roku. Wczesna identyfikacja ewentualnych nieprawidłowości, nawet bez obecności objawów chorobowych, umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia i zapobiega powikłaniom w przyszłości.
Osoby powinny się zgłosić na badania z profilu ryzyka miażdżycy jeśli doświadczają:
• Objawów miażdżycy, takich jak bóle w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, przejściowe niedowłady kończyn, bóle brzucha, skurcze i bóle mięśni kończyn dolnych.
• Objawów cukrzycy, takich jak zwiększone pragnienie, apetyt, utrata masy ciała, częste oddawanie moczu, zawroty głowy, omdlenia.
• Objawów nadciśnienia tętniczego, takich jak bóle głowy, pogorszenie widzenia, poczucie łomotania serca, duszność, zaburzenia snu.
• Objawów choroby nerek, takich jak obrzęki, zmiana częstości oddawania moczu, jego wygląd czy zapach, bóle lędźwiowe.
• Objawów dny moczanowej, takich jak okresowe obrzęki, bolesność stawów, gorączka, ogólne rozdrażnienie.
Ponadto na badania powinny zgłosić się osoby, które zauważyły u siebie ogólne osłabienie organizmu, takie jak ospałość, rozbicie, podatność na infekcje, urazy oraz pogorszenie tolerancji wysiłku. Regularne wykonywanie tych badań jest kluczowe dla zachowania zdrowia i zapobiegania poważnym schorzeniom.
W skład pakietu wchodzą następujące badania
– Cholesterol całkowity
– Cholesterol HDL
– Cholesterol LDL
– Trójglicerydy
– Glukoza
– Kreatynina
– Kwas moczowy
– Fibrynogen
– TSH
– Homocysteina
– Albuminy w moczu
– Lipoproteina a
– Apolipoproteina a i b
Przygotowanie do badania
Materiał na badanie krwi należy pobierać na czczo, co oznacza, że od ostatniego posiłku powinno minąć 8-12 godzin. To zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane jedzeniem są trudne do przewidzenia, a wyniki interpretowane są w odniesieniu do wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
Dzień przed badaniem należy unikać obfitych, tłustych posiłków, alkoholu oraz ziół.
W dniu badania bezpośrednio przed pobraniem krwi można wypić niewielką ilość wody.
Przed pobraniem krwi zaleca się 15-minutowy odpoczynek.
WAŻNE! Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie ważny dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, paszport, lub aplikację mObywatel na smartfonie. Dokument ten będzie potrzebny do potwierdzenia Twojej tożsamości podczas wizyty.
Badania możesz wykonać w dniach pon. – pt. w godzinach 7:00 – 11:00
Zobacz najcześciej zdawane pytania
Aby odebrać wyniki, można skorzystać z dwóch opcji:
- Osobiste odebranie wyników – wyniki można odebrać osobiście w naszej placówce
pon. – pt. 7:00 – 20:00
sb. 9:00 – 13:00
- Odbiór online – jeśli podczas rejestracji został podany numer telefonu, otrzymasz wiadomość z linkiem, który umożliwia dostęp do wyników online.
Na badania laboratoryjne nie ma konieczności wcześniejszego umawiania. Punkt pobrań jest czynny pon. – pt. 7:00 – 11:00
Na badania laboratoryjne wykonywane prywatnie nie wymagamy skierowania.
Tak, jeśli pacjent upoważni osobę poprzez wypełnienie odpowiedniego dokumentu. Przy odbiorze wyników należy okazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, aby personel mógł upewnić się, że przekazuje dokumentację medyczną właściwej osobie. Wypełnione upoważnienie należy dostarczyć do placówki. Upoważnienia telefoniczne nie są akceptowane.
Inne polecane badania
Pakiet wątrobowy
Pakiet trzustkowy
Pakiet metaboliczny
Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy
Naszymi partnerami od lat są jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez Polaków towarzystwa ubezpieczeniowe: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Allianz oraz Compensa. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.