Pakiet badań ryzyko odwodnienia
Pozostałe pakiety
Pakiet badań ryzyko odwodnienia
Woda stanowi główny składnik ciała ludzkiego, stanowiąc do 80% jego masy w zależności od wieku i płci. Znajduje się ona zarówno wewnątrz komórek, jak i w przestrzeniach pozakomórkowych. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w tych przestrzeniach zależy głównie od stężenia sodu, choć roztwory wodne zawierają również inne elektrolity, białka i różne substancje. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na ocenę gospodarki wodno-elektrolitowej oraz wykrycie niedoborów lub nadmiarów badanych substancji. Parametry oznaczane w morfologii krwi obwodowej są użyteczne nie tylko w diagnozowaniu odwodnienia, ale również innych zaburzeń.
Kiedy wykonać badanie?
Badania na odwodnienie należy wykonać, gdy pojawiają się jego pierwsze symptomy.
Najczęstsze objawy odwodnienia to:
- Uczucie zmęczenia
- Ból głowy
- Suchość skóry i błon śluzowych
- Zaburzenia koncentracji
Pakiet badań ryzyko odwodnienia – KTO?
Pakiet jest skierowany do wszystkich pragnących sprawdzić stan swojej gospodarki wodno-elektrolitowej. Szczególnie zaleca się wykonanie tych badań dzieciom, osobom starszym i aktywnym fizycznie, zwłaszcza w okresie letnim. Warto pamiętać, aby pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia.
Wczesne objawy odwodnienia mogą obejmować suchość w ustach, pragnienie, zmniejszoną ilość wydalanego moczu, który może być ciemniejszy niż zwykle, oraz zmęczenie. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się zawroty głowy, dezorientacja, przyspieszone bicie serca oraz omdlenia.
W skład pakietu wchodzą następujące badania
– Morfologia 5DIFF
– Białko całkowite
– Sód
– Potas
– Chlorki
– Wapń
– Magnez
Przygotowanie do badania
Materiał na badanie krwi należy pobierać na czczo, co oznacza, że od ostatniego posiłku powinno minąć 8-12 godzin. To zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane jedzeniem są trudne do przewidzenia, a wyniki interpretowane są w odniesieniu do wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
Dzień przed badaniem należy unikać obfitych, tłustych posiłków, alkoholu oraz ziół.
W dniu badania bezpośrednio przed pobraniem krwi można wypić niewielką ilość wody.
Przed pobraniem krwi zaleca się 15-minutowy odpoczynek.
WAŻNE! Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie ważny dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, paszport, lub aplikację mObywatel na smartfonie. Dokument ten będzie potrzebny do potwierdzenia Twojej tożsamości podczas wizyty.
Badania możesz wykonać w dniach pon. – pt. w godzinach 7:00 – 11:00
Zobacz najcześciej zdawane pytania
Aby odebrać wyniki, można skorzystać z dwóch opcji:
- Osobiste odebranie wyników – wyniki można odebrać osobiście w naszej placówce
pon. – pt. 7:00 – 20:00
sb. 9:00 – 13:00
- Odbiór online – jeśli podczas rejestracji został podany numer telefonu, otrzymasz wiadomość z linkiem, który umożliwia dostęp do wyników online.
Na badania laboratoryjne nie ma konieczności wcześniejszego umawiania. Punkt pobrań jest czynny pon. – pt. 7:00 – 11:00
Na badania laboratoryjne wykonywane prywatnie nie wymagamy skierowania.
Tak, jeśli pacjent upoważni osobę poprzez wypełnienie odpowiedniego dokumentu. Przy odbiorze wyników należy okazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, aby personel mógł upewnić się, że przekazuje dokumentację medyczną właściwej osobie. Wypełnione upoważnienie należy dostarczyć do placówki. Upoważnienia telefoniczne nie są akceptowane.
Inne polecane badania
Pakiet badań nerkowych
Pakiet badań dla osób aktywnych fizycznie
Pakiet badań okresowych
Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy
Naszymi partnerami od lat są jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez Polaków towarzystwa ubezpieczeniowe: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Allianz oraz Compensa. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.