Okulista w Gdyni
Okulista
Specjalista od zdrowia oczu, czyli okulista, zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń wzroku. Większość pacjentów zgłasza się niego w przypadku takich problemów jak: mniejsza ostrość widzenia, gorsze widzenie w nocy, częste bóle głowy, rozmazany obraz. Poza tym wiele osób bada się profilaktycznie. rnKażdy powód jest dobry, aby zbadać wzrok. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że za pomocą tego zmysłu zbieramy ponad 80% informacji o otaczającym świecie. Dlatego kiedy widzenie ulega pogorszeniu, obniżają się nasze zdolności poznawcze i motoryczne. rnWszystko to sprawia, że o oczy warto dbać regularnie od najmłodszych lat. Nie czekaj i zgłoś się do zaufanego okulisty w Gdyni. Zapraszamy na wizytę kontrolną lub diagnostykę i leczenie konkretnych dolegliwości.
Okulista prywatnie w Gdyni – wskazania do wizyty
Okulistyka zajmuje się zarówno problemami z oczami, jak i ze wzrokiem. Lekarz z tej dziedziny wykrywa i leczy choroby, rozwiązuje problemy z zaburzeniem widzenia, a nawet wykonuje zabiegi lub operacje chirurgiczne.
Zarejestruj się na badanie wzroku w Gdyni w Ośrodku Diagnostyki Medycznej, jeśli odczuwasz takie objawy, jak:
- niepokojące zmiany w okolicach oczu,
- stan zapalny oka,
- uciążliwy ból oczu,
- gorsze widzenie pomimo noszenia okularów lub soczewek,
- konieczność usunięcia ciała obcego z oka,
- nagłe pogorszenie widzenia,
- widzenie mętów, mroczków, błysków,
- zmiany barwnikowe oczu,
- plamy w centrum pola widzenia,
- ograniczające się pole widzenia,
- nagła trudność w rozróżnianiu kolorów.
Jednak z usług okulisty korzystamy nie tylko przy niepokojących objawach. Badania wzroku należy wykonywać profilaktycznie. U osób zdrowych taka wizyta powinna odbyć się raz na 2 lata. Z kolei pacjenci cierpiący na choroby oczu, z wadami wzroku lub obciążeni genetycznie, a także powyżej 40. roku życia, powinni chodzić do okulisty częściej, np. raz w roku.
Na czym polega badanie wzroku?
W gabinecie okulistycznym można wykonać badanie ostrości wzroku, badanie pola widzenia, badanie dna oka czy pomiar ciśnienia w gałce ocznej. Ponadto okuliści dysponują dodatkowymi specjalistycznymi sprzętami i metodami, np. do kontrastowego badania naczyń krwionośnych oka, badania elektrofizjologicznego, OCT (optycznej koherentnej tomografii komputerowej oka), czy badanie USG gałki ocznej.
Lekarze zajmujący się tą specjalizacją
Okulista prywatnie czy optometrysta?
W odróżnieniu od optometrysta, okulista ukończył studia medyczne. Zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem takich schorzeń narządu wzroku, jak: jaskra, choroby przedniego odcinka oka (np. zapalenie spojówki, gradówka), czy zaćma. Posiada też uprawnienia do przepisywania i aplikowania lekarstw. Zależnie od kompetencji, może wykonywać zabiegi chirurgiczne, usuwać ciała obce z oka i wykonywać laserową korekcję wad wzroku.
Natomiast optometrysta to specjalista ochrony zdrowia, który zajmuje się badaniem wzroku. Jego głównym zadaniem jest dobór odpowiednich okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Co istotne, kompetencją optometrysty nie jest proces diagnostyczno-leczniczy. Zamiast tego może on ocenić stan narządu wzroku i wskazać na konieczność wizyty u okulisty.
Dobry okulista w Trójmieście. Jak rozpoznać eksperta?
Po szczegółowym wywiadzie lekarskim i prawidłowo przeprowadzonych badaniach. Przykładowo, wizyta u okulisty prywatnie w Gdyni w Ośrodku Diagnostyki Medycznej obejmuje podstawowe badanie wzroku, w ramach którego:
- Specjalista zbiera dokładny wywiad lekarski. Dopytuje o cel wizyty, odczuwane dolegliwości, przeszłe i obecne choroby, przebyte zabiegi i operacje, stosowanie leki, choroby wzroku występujące w rodzinie. Warto wspomnieć okuliście o wszelkich urazach oczu, nawet tych drobnych. W przypadku występowania wady wzroku, lekarz zapyta o stosowanie okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych.
- Po zebraniu wywiadu, okulista wykonuje badanie przedmiotowe, oceniając m.in. ostrość widzenia, występowanie wady wzroku, a także oczodoły, powieki, wielkość i ruchomość gałek ocznych.
- Inne badania, po którym rozpoznasz dobrego okulistę w Trójmieście, to przede wszystkim: komputerowe badanie wzroku (pozwala ocenić występującą wadę), badanie przedniego i tylnego odcinka oka, badanie dna oka (sprawdzenie stanu siatkówki, nerwu wzrokowego, plamki żółtej itd.), oraz badanie pola widzenia, które pozwala wykryć m.in. jaskrę czy guza przysadki mózgowej.