fbpx
Rejestracja online
Przejdź do treści

Neurolog dziecięcy

Neurolog dziecięcy

Neurolog dziecięcy


Neurolog dziecięcy bada choroby i dysfunkcje układu neurologicznego. U najmłodszych mogą objawiać się napadami drgawkowymi, nadpobudliwością czy zaburzeniami koncentracji. Specjalista w tej dziedzinie diagnozuje m.in. autyzm, wady wrodzone, ADHD czy padaczkę.Kiedy zgłosić się do poradni neurologicznej dla dzieci? Głównie w przypadku takich problemów jak: zaburzenia motoryki, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe, asymetria układu ciała, bóle i zawroty głowy, omdlenia, drętwienie kończyn. Choć są to symptomy neurologiczne, to mogą wynikać z nieprawidłowości w innych częściach organizmu, z którymi układ nerwowy jest ściśle powiązany. W razie ich wystąpienia trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.Zapraszamy na wizytę u doświadczonego neurologa dziecięcego w Gdyni. W Ośrodku Diagnostyki Medycznej znajdziesz wyłącznie polecanych ekspertów z tej dziedziny.

Skontaktuj się z nami

Jak wygląda wizyta u neurologa dziecięcego w Ośrodku Diagnostyki Medycznej w Gdyni?

Wizytę w poradni neurologicznej dla dzieci zazwyczaj poprzedza konsultacja z pediatrą, który kieruje rodziców do lekarza-specjalisty.

Badanie rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu dotyczącego zachowań małego pacjenta. Lekarz może pytać m.in. o niepokojące odruchy lub pozycję, w której maluch najczęściej śpi. Poza tym trzeba być przygotowanym na pytania dotyczące przebiegu ciąży, ewentualnych chorób czy problemów zdrowotnych (takich jak urazy głowy lub epizody drgawek). Następnie lekarz przechodzi do badania fizykalnego. Obejmuje to m.in. sprawdzenie bezwarunkowych odruchów poprzez delikatne uderzanie młoteczkiem w niektóre części ciała, bądź badanie siły mięśniowej w przypadku starszych pacjentów.

Badanie u neurologa dzieci starszych nie różni się od badania u osób dorosłych. Lekarz sprawdza ich postawę, głowę, kończyny i sposób chodzenia. Testuje czucie, prosi o wykonywanie prostych ćwiczeń i konkretnych ruchów. Czasem dokonuje też oceny odruchów ścięgnistych, czynności nerwów czaszkowych czy objawów oponowych.

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Kiedy udać się do neurologa dziecięcego prywatnie?

Wiele symptomów można zaobserwować samodzielnie. Jeśli są intensywne i uciążliwe, najlepiej udać się do neurologa dziecięcego prywatnie. Jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność?

U najmłodszych maluchów alarmujące będą m.in. problemy z utrzymaniem przedmiotów czy rozluźnianiem mięśni, opóźnienia w rozwoju takich umiejętności jak mówienie, siadanie czy chodzenie, a także napady drgawkowe. Z kolei starsze dzieci z problemami neurologicznymi często wykazują nadpobudliwość, źle przyswajają informacje, nie mogą utrzymać koncentracji oraz cierpią na tiki nerwowe (np. drganie powieki).

Inne przykładowe symptomy to:

 • zaburzenia widzenia, pamięci, świadomości lub uwagi,
 • bóle niejasnego pochodzenia,
 • parestezje,
 • zawroty głowy/zaburzenia równowagi,
 • zaburzenia czynności ruchowych,
 • bóle głowy (migrena, napięciowy ból głowy),
 • apatia lub otępienie,
 • zaburzenia czucia,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • napady drgawkowe,
 • zmiany osobowości i nastroju, stany lękowe,
 • zaburzenia zdolności językowych i mowy.

Rozpoznajesz któryś z tych objawów? Zwróć się do zaufanego neurologa dziecięcego w Trójmieście. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji przez 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty.

Poradnia neurologiczna dla dzieci w Gdyni

Dobry neurolog dziecięcy przeprowadza najpierw szczegółowy wywiad z rodzicami i — jeśli jest to możliwe — z małym pacjentem. Następnie bada koordynację ruchową, sprawdza czucie, prawidłowy rozwój mowy dziecka. Może też zlecić wykonanie dodatkowej diagnostyki takiej jak tomografia komputerowa czy EEG. Następnie wdraża odpowiednie leczenie lub dodatkowo kieruje do badania u innego lekarza, np. rehabilitacji, neurologopedy, psychologa lub psychiatry.

Wizyta w poradni neurologicznej dla dzieci jest niezbędnym krokiem w diagnozowaniu wielu schorzeń i problemów: tików, paraliżu, wad wrodzonych układu nerwowego, autyzmu, ADHD, przepukliny rdzeniowo-kręgowej, padaczki dziecka, niedowładów, bólów głowy czy mózgowego porażenia dziecięcego.

Im szybsza diagnoza, tym skuteczniejsze leczenie. Dlatego skorzystaj z Ośrodka Diagnostyki Medycznej w Gdyni — polecanej przychodni medycznej na terenie Trójmiasta. Zarejestruj się na wizytę do neurologa dziecięcego w Gdyni prywatnie, telefonicznie lub online.