Endokrynolog dziecięcy w Gdyni
Endokrynolog dziecięcy
Zadaniem endokrynologa dziecięcego jest wykrycie zaburzeń hormonalnych u najmłodszych pacjentów. Specjalista z tego zakresu diagnozuje nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów, m.in. przez tarczycę, przysadkę, nadnercza i gonady. Jest to tzw. układ dokrewny, który produkuje hormony i kontroluje ich uwalnianie Jeśli w tym obszarze pojawiają się jakieś nieprawidłowości, tj. wydziela się zbyt mało lub zbyt dużo hormonów, mówimy o zaburzeniach hormonalnych. Zdarza się, że wymagają one wyłącznie obserwacji, innym razem — długotrwałego leczenia.
U dzieci problemy hormonalne sygnalizują m.in. wypadanie włosów, nietypowa wysypka, zaburzenia wzrostu, a także nadmierny lub słaby przyrost wagi. Dostrzegasz niepokojące objawy u swojej pociechy? Zapraszamy do skorzystania z usług endokrynologa dziecięcego w Gdyni w Ośrodku Diagnostyki Medycznej.
Endokrynolog dziecięcy w Gdyni: zakres usług
Wizytę u endokrynologa dziecięcego często poprzedza konsultacja z pediatrą lub lekarzem POZ. W zakres tej specjalizacji wchodzą głównie choroby tarczycy, nadnerczy, przysadki i gonad, a także problemy metaboliczne. Wybór endokrynologa ze specjalizacją pediatryczną pozwala na dokładniejszą diagnozę najmłodszych pacjentów. Okazuje się bowiem, że tego typu dolegliwości mogą charakteryzować inne niż w wieku dorosłym objawy, przebieg i konsekwencje.
Jak wygląda badanie? W naszej placówce, w poradni endokrynologii dziecięcej w Gdyni, lekarz najpierw przeprowadza dokładny wywiad. Pyta między innymi o przebieg ciąży, stosowane leki, choroby tarczycy występujące w rodzinie. Drugi krok to szczegółowe zbadanie pacjenta. Specjalista waży i mierzy dziecko, ogląda jego skórę, sprawdza rozwój narządów płciowych.
Lekarz często zleca również badania krwi z oznaczeniem stężenia hormonów tarczycy (fT3 i fT4), hormonów przysadki (TSH), oraz przeciwciał (anty-TPO i anty-TG). Ponadto w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie USG tarczycy. Bywa również, że lekarz POZ lub pediatra zleca wykonanie tych badań przed pierwszą wizytą w poradni endokrynologicznej. Najlepiej zrobić je krótko przed pojawieniem się u lekarza, aby wynik był maksymalnie miarodajny.
Lekarze zajmujący się tą specjalizacją
Kiedy zgłosić się do endokrynologa dziecięcego?
Poradnia endokrynologiczna dla dzieci prywatnie przyjmuje pacjentów od pierwszych dni życia do osiągnięcia pełnoletności. Warto zdecydować się na wizytę, jeśli występują m.in. takie objawy jak:
- zaburzenia odżywiania, słaby lub nadmierny przyrost wagi bez względu na dietę,
- zaburzenia nastroju, płaczliwość, nerwowość,
- zaburzenia wzrostu (niedobór lub nadmierny wzrost, a także za wolny lub zbyt szybki wzrost),
- wypadanie włosów oraz łysienie,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- brak objawów dojrzewania płciowego u nastolatka,
- brak miesiączki,
- nieprawidłowy rozwój narządów płciowych,
- nadmierne i zbyt szybkie dojrzewanie płciowe, np. trądzik, nadmierne wydzielanie gruczołów potowych,
- zaburzenia seksualne.
U wielu osób pojawiają się niepokojące objawy skórne, takie jak wypadanie włosów skutkujące łysieniem lub przeciwnie — nadmierne owłosienie. Inne symptomy problemów hormonalnych u dzieci to nietypowa wysypka i świąd. Oprócz tego alarmujące będzie nieprawidłowe tempo wzrostu, które również wynika z niewłaściwego wydzielania hormonów.
W przypadkach, w których maluch lub nastolatek je tak jak zawsze, ale zaczyna intensywnie tyć lub tracić na wadze, również warto rozważyć wizytę w poradni endokrynologicznej dla dzieci.
Poradnia endokrynologiczna dla dzieci prywatnie
Szukasz zaufanego endokrynologa dziecięcego w Gdyni? Umów się na wizytę w Ośrodku Diagnostyki Medycznej. Możesz skorzystać z szybkiej rejestracji telefonicznej lub online. Specjaliści przyjmujący w naszej placówce zajmują się różnymi schorzeniami w tego zakresu, m.in. chorobami tarczycy, chorobami nadnerczy, chorobami trzustki, zaburzeniami przysadki mózgowej i podwzgórza, a także chorobami gruczołów płciowych. Leczenie chorób endokrynologicznych u dzieci przebiega podobnie, jak u osób dorosłych. Polega najczęściej na stosowaniu preparatów farmakologicznych. Najważniejsze, aby proces leczenia rozpocząć jak najszybciej.