fbpx
Rejestracja online
Przejdź do treści

Diabetolog dziecięcy

Diabetolog dziecięcy

Diabetolog dziecięcy


Wykrywanie, leczenie i profilaktyka cukrzycy to główne kwestie, którymi zajmuje się diabetolog dziecięcy. W zakres jego praktyki wchodzi również zapobieganie powikłaniom cukrzycowym u dzieci i młodzieży. Ponadto uczy rodziców oraz ich pociechy o sposobach, które pozwalają ograniczyć ryzyko zachorowania. To niezwykle ważne, gdyż nieleczona cukrzyca zagraża życiu.Zgłoś się do sprawdzonego diabetologa dziecięcego w Gdyni, jeśli zaobserwowałeś u swojego dziecka: wzmożone pragnienie, problemy ze wzrokiem, nasilone oddawanie moczu czy osłabienie i zmęczenie. Nasi eksperci zajmują się rozpoznaniem i leczeniem problemów związanych m.in. z podejrzeniem cukrzycy, nadwagą u dzieci i nastolatków, cukrzyca typu 1, a także cukrzycy typu 2. Wizyty mają charakter konsultacyjny.

Skontaktuj się z nami

Jakie schorzenia leczy diabetolog dziecięcy?

Jakie są najczęstsze przyczyny wizyt w poradni diabetologicznej dla dzieci? U większości maluchów i nastolatków diagnozowana jest cukrzyca typu 1. Stanowi konsekwencję niszczenia komórek produkujących insulinę. W wyniku tego procesu przeciwciała, które są produkowane przez organizm dziecka, kierują działanie przeciwko własnym tkankom (jest to proces autoimmunologiczny).

Znacznie rzadziej u najmłodszych występuje cukrzyca typu 2, która jest skutkiem nieprawidłowej, zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę (tzw. insulinooporności). Taki stan pojawia się jako następstwo nadwagi lub otyłości dziecka. Z reguły pojawia się więc po permanentnym, długotrwałym dostarczaniu do organizmu malucha zbyt dużych dawek kalorii.

Trzeci rodzaj to cukrzyca o znanej etiologii, czyli będąca konsekwencją innych chorób (np. zaburzeń hormonalnych).

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Kiedy zgłosić się do poradni diabetologicznej dla dzieci w Gdyni?

Choć często na wizytę u diabetologa dziecięcego kieruje lekarz rodzinny lub pediatra, warto znać objawy, które powinny wzbudzić niepokój rodziców. Są to:

  • Przy cukrzycy typu 1: spadek masy ciała, nadmierne pragnienie, częste zajady w kącikach ust, częste oddawanie moczu, nudności, senność i zmęczenie, oddech o zapachu acetonu, wzmożony apetyt, rozmyte widzenie.
  • Przy cukrzycy typu 2: senność, nadmierna masa ciała, częste infekcje intymne, zmęczenie, pogorszenie ostrości wzroku, przebarwienia skórne w pachwinach, dołach pachowych i na szyi.

Niezwykle ważną rolę w procesie leczenia odgrywa lekarz. Korzystając z usług zaufanego diabetologa dziecięcego w Gdyni, można zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego rozpoznania choroby. Natomiast nieodpowiednie prowadzenie terapii może skutkować powikłaniami cukrzycowymi (takimi jak zaburzenia w naczyniach krwionośnych, hipoglikemia, czy kwasica ketonowa).

Przebieg i cel wizyty u diabetologa dziecięcego (prywatnie)

Rozpoznanie cukrzycy obejmuje rozmowę z rodzicem na temat objawów dziecka. Następnie diabetolog dziecięcy przeprowadza badanie fizykalne oraz zleca badania laboratoryjne, które pozwalają ocenić poziom cukru we krwi. U zdrowych osób prawidłowe wartości glikemii mieszczą się w zakresie 70-99 mg/dl, a dwie godziny po jedzeniu powinny wynosić do 140 mg/dl.

W celu rozpoznania cukrzycy, wartości glikemii muszą przekraczać normę w jednym z trzech możliwych badań: glikemii przygodnej (ocena stężenia glukozy we krwi bez względu na spożyty posiłek i porę dnia); glikemii na czczo (ocena stężenia glukozy z rana, po minimum 8 godzinach przerwy w jedzeniu; zwykle badanie wykonuje się dwukrotnie); oraz ewentualnie doustnego testu tolerancji glukozy (polegającego na spożyciu roztworu glukozy i ocenie jej poziomu we krwi w wyznaczonych odstępach czasu). Ostatnie badanie zazwyczaj wykonuje się u dzieci powyżej 10. roku życia.

Doświadczony diabetolog dziecięcy w Gdyni

Cukrzyca dziecięca w zależności od typu wymaga innych metod leczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest podawanie insuliny (cukrzyca typu 1), w innych (łagodna odmiana cukrzycy typu 2) wystarczy zmiana diety i aktywność fizyczna łączone z farmakoterapią. Bez względu na typ i formę leczenia, warto pozostawać pod opieką zaufanego lekarza.

Diabetolog dziecięcy w naszej przychodni w Gdyni specjalizuje się w leczeniu różnych rodzajów cukrzycy u dzieci i młodzieży. Zakres jego usług obejmuje monitorowanie poziomu glukozy we krwi, dobór odpowiedniej diety i dawki insuliny, a także edukację dla dzieci i ich rodzin. Zapraszamy do rejestracji w naszej placówce.