Cholesterol LDL
Badanie Cholesterolu LDL
Co to jest cholesterol LDL? Low-Density Lipoprotein, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości, potocznie nazywane złym cholesterolem. Rolą LDL jest transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Nadmierna jego ilość może odkładać się na ściankach tętnic, co prowadzi do ich zwężenia i zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu. Badanie cholesterolu LDL polega na pomiarze stężenia tzw. złego cholesterolu we krwi. Regularne badanie poziomu LDL umożliwia wczesne wykrycie podwyższonych wartości, co pozwala na wprowadzenie zmian w stylu życia lub wdrożenie leczenia farmakologicznego w celu zmniejszenia ryzyka poważnych komplikacji zdrowotnych.
Kiedy przeprowadza się badanie cholesterolu LDL?
Badanie cholesterolu LDL wykonuje się zazwyczaj w ramach tzw. profilu lipidowego, który mierzy różne rodzaje cholesterolu i tłuszczów we krwi. Profil lipidowy może obejmować cholesterol całkowity, LDL, HDL i trójglicerydy. Cholesterol LDL wyliczany jest w prosty sposób: od stężenia cholesterolu całkowitego odejmuje się wartość HDL i triglicerydów.
Omawiane badanie lekarz może zlecić w następujących przypadkach:
- profilaktycznie, jako część rutynowych badań kontrolnych, szczególnie u osób, które ukończyły 40. rok życia;
- u osób z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych: z nadwagą, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub z rodzinną historią chorób układu sercowo-naczyniowego;
- monitorowanie postępów leczenia u pacjentów stosujących leki obniżające cholesterol (statyny) lub zmieniających styl życia w celu obniżenia poziomu cholesterolu.
Badanie cholesterolu LDL jest szczególnie zalecane pacjentom, u których występują objawy lub podejrzenie miażdżycy. W celu wykonania analizy konieczne jest pobranie próbki krwi żylnej. Jak przygotować się do badania LDL? Na około 10-14 dni przed należy stosować zwyczajową dietę bez wprowadzania zmian w standardowym sposobie żywienia. Kilka dni przed badaniem warto zrezygnować ze spożywania alkoholu, a w dniu pobrania krwi, należy zgłosić się do punktu pobrań na czczo. Każdy pacjent przyjmujący leki powinien zgłosić ten fakt lekarzowi zlecającemu wykonanie badania.
Cholesterol LDL norma
Normy cholesterolu LDL zależą od wielu czynników, do których zaliczają się: wiek, płeć oraz indywidualne ryzyko sercowo-naczyniowe. Prawidłowa wartość cholesterolu LDL u dorosłych zdrowych osób powinna mieścić się w zakresie poniżej 135 mg/dl. Jako poziom graniczny uznaje się zakres między 135 a 155 mg/dl. Natomiast każdy wynik powyżej 155 mg/dl uznaje się za nieprawidłowy. Pacjenci ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym powinni zadbać, aby poziom LDL nie przekraczał normy 115 mg/dl. U osób zmagających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego zawartość LDL nie powinna wynosić więcej niż 100 mg/dl.
Jak odczytać wyniki badania cholesterolu LDL?
Wyniki badania cholesterolu LDL powinny być interpretowane przez lekarza po dokonaniu oceny całego profilu lipidowego, dodatkowych badań oraz indywidualnych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Do najistotniejszych zmiennych zaliczają się wiek pacjenta, nawyki (dieta, aktywność fizyczna, stosowanie używek) oraz występowanie chorób przewlekłych (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze).
Niski poziom LDL może być korzystny, ponieważ zmniejsza ryzyko chorób serca. Z kolei cholesterol LDL podwyższony wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian w stylu życia lub wdrożenie leczenia farmakologicznego.