fbpx
Rejestracja online
Przejdź do treści

ATPO

ATPO

Badanie ATPO


ATPO (anty-TPO, przeciwciała anty-TPO) to badanie, które mierzy poziom przeciwciał skierowanych przeciwko enzymowi zwanemu peroksydazą tarczycową (TPO). TPO jest kluczowym enzymem uczestniczącym w procesie syntezy hormonów tarczycy, czyli tyroksyny i trójjodotyroniny. Przeciwciała anty-TPOco to jest? Są one markerem autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, gdzie układ odpornościowy atakuje własne komórki tarczycy. Badanie ATPO może być wykonywane zarówno w diagnostyce, jak i monitorowaniu postępów leczenia.

Skontaktuj się z nami

Wskazania do wykonania badania anty-TPO

ATPO badanie jest często zalecane w celu diagnozowania chorób tarczycy, zwłaszcza o podłożu autoimmunologicznym, takich jak choroba Hashimoto, czy choroba Gravesa-Basedova. Przeprowadzane jest również w celu dokonania oceny stanu tarczycy u kobiet w ciąży, aby monitorować ryzyko wystąpienia zaburzeń tarczycy po porodzie oraz u pacjentów z podejrzeniem zapalenia tarczycy. Wykonanie badania zaleca się również w przypadku problemów z zajściem w ciążę, poronień i przedwczesnych porodów. Wśród objawów, które mogą stanowić wskazanie do przeprowadzenia badania, wymienia się:

  • uczucie zmęczenia,
  • nadmierną utratę włosów i suchą skórę,
  • znaczny spadek lub wzrost masy ciała,
  • zaburzenia rytmu pracy serca,
  • drżenia mięśni,
  • wrażliwość na zimno.

Jak przebiega badanie ATPO?

ATPO to proste badanie krwi – po pobraniu próbki krwi z żyły pacjenta (zazwyczaj z przedramienia), wysyła się ją do laboratorium, gdzie dokonywana jest analiza. Często ze strony pacjentów pojawia się istotne pytanie: anty-TPO – czy badanie należy wykonać na czczo? Nie jest to konieczne, a na pobranie krwi w celu przekazania materiału do badań można zgłosić się o dowolnej godzinie.

Odczyt wyników anty-TPO

Ile wynosi norma przeciwciał ATPO? Wartości referencyjne mogą się różnić w zależności od laboratorium i wykorzystywanych metod badania, ale standardowa norma to zwykle mniej niż 35 IU/ml. Wartości powyżej tej normy wskazują na podniesiony poziom przeciwciał anty-TPO. Jeśli wynik wskazuje na podwyższone anty-TPO, może to świadczyć o rozwijającej się chorobie autoimmunologicznej tarczycy, np. Hashimoto lub Gravesa-Basedova. Zbyt wysoka zawartość przeciwciał nie zawsze oznacza, że choroba jest aktywna, ale zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z tarczycą w przyszłości. Zdarzają się jednak przypadki, w których znaczne podwyższenie poziomu przeciwciał nie świadczy o obecności choroby. Dlatego po otrzymaniu wyniku należy udać się do specjalisty, który dokona pełnej oceny, biorąc pod uwagę wyniki innych analiz oraz stan zdrowia pacjenta i obecność innych chorób.

W przypadku choroby Hashimoto, wyniki anty-TPO mogą wskazywać na znaczne podwyższenie poziomu przeciwciał, często osiągając wartości kilkaset razy przekraczające normę. U osób z Hashimoto, wyniki anty-TPO są jednym z kluczowych wskaźników w rozpoznaniu tej choroby.

Co oznacza podwyższone anty TPO?

Przeciwciała anty-TPO to wskaźnik autoagresji organizmu wobec tarczycy. Ich obecność w podwyższonych stężeniach oznacza, że organizm atakuje własną tarczycę, co może prowadzić rozwoju stanu zapalnego, a w konsekwencji do zaburzeń jej funkcjonowania. Może to skutkować zarówno niedoczynnością tarczycy, jak i nadczynnością.