ALTAminotransferaza alaninowa – co to jest? Transaminaza GPT to enzym występujący głównie w wątrobie, ale w mniejszych ilościach jest obecna w innych tkankach, takich jak serce, mięśnie szkieletowe i nerki.
Dowiedz się więcej!
Badania
ASTAST, jest enzymem występującym głównie w wątrobie, sercu, mięśniach szkieletowych, nerkach oraz mózgu. Jego poziom we krwi wzrasta, gdy komórki tych narządów ulegają uszkodzeniu.
Dowiedz się więcej!
ASO (Antystreptolizyna O)Co to jest ASO? Antystreptolizyna O to przeciwciało produkowane przez organizm w odpowiedzi na zakażenie bakteriami z grupy paciorkowców beta-hemolizujących z grupy A (Streptococcus pyogenes).
Dowiedz się więcej!
ChlorkiCo to są chlorki? To aniony (jony naładowane ujemnie) pochodzące od soli kwasu solnego (HCl), które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej organizmu.
Dowiedz się więcej!
ALP (fosfataza alkaiczna)Fosfataza alkaliczna (ALP) to enzym, który występuje w wielu tkankach ciała. Jest obecna w wątrobie, kościach, nerkach, jelitach oraz łożysku u kobiet w ciąży. Najwyższym stężeniem ALP wyróżniają się wątroba i kości.
Dowiedz się więcej!
Cholesterol całkowityCholesterol całkowity w surowicy to łączna ilość cholesterolu zawartego we krwi, obejmująca zarówno lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), które są tzw. złym cholesterolem, jak i lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL), które pełnią rolę ochronną, zwane dobrym cholesterolem.
Dowiedz się więcej!
ATPOATPO (anty-TPO, przeciwciała anty-TPO) to badanie, które mierzy poziom przeciwciał skierowanych przeciwko enzymowi zwanemu peroksydazą tarczycową (TPO). TPO jest kluczowym enzymem uczestniczącym w procesie syntezy hormonów tarczycy, czyli tyroksyny i trójjodotyroniny.
Dowiedz się więcej!
Białko całkowiteBiałko całkowite we krwi to badanie diagnostyczne, które mierzy łączną ilość wszystkich białek obecnych w osoczu krwi. Białka pełnią istotną rolę w organizmie, m.in. w budowie tkanek, regulacji funkcji narządów, utrzymywaniu równowagi płynów i wspieraniu procesów odpornościowych
Dowiedz się więcej!
AlbuminaAlbuminy to rodzaj białka produkowanego głównie w wątrobie, stanowiącego około 60% wszystkich białek we krwi. Są kluczowym składnikiem osocza, odpowiedzialnym za wiele ważnych funkcji w organizmie.
Dowiedz się więcej!
Antygen HBsCo to jest antygen HBs? Anty-HBs to przeciwciała, które pojawiają się w wyniku szczepienia przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B lub po przechorowaniu tej infekcji. Antygen HBs, czyli antygen powierzchniowy wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV) jest białkiem obecnym na powierzchni wirusa HBV.
Dowiedz się więcej!
ATGTyreoglobulina to białko wytwarzane przez komórki tarczycy, które jest prekursorem hormonów tarczycy: tyroksyny T3 i trójjodotyroniny T4. Znajduje się w pęcherzykach tarczycy i uczestniczy w magazynowaniu oraz produkcji hormonów tarczycowych.
Dowiedz się więcej!
Albuminy w moczuBadanie obecności albumin w moczu polega na oznaczeniu ilości białka albuminy w próbce moczu. Albuminy są białkami produkowanymi w wątrobie, a ich funkcją jest transportowanie substancji we krwi oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego.
Dowiedz się więcej!
Cholesterol LDLCo to jest cholesterol LDL? Low-Density Lipoprotein, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości, potocznie nazywane złym cholesterolem. Rolą LDL jest transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek ciała.
Dowiedz się więcej!
BilirubinaBilirubina to barwnik powstający podczas rozpadu hemoglobiny, który występuje głównie w wyniku degradacji starych lub uszkodzonych czerwonych krwinek w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym.
Dowiedz się więcej!
Badanie ogólne moczuBadanie ogólne moczu to jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Pozwala na ocenę fizykochemicznych oraz mikroskopowych właściwości moczu, a także wykrycie nieprawidłowych substancji
Dowiedz się więcej!
Cholesterol HDLCo to jest cholesterol HDL? High-Density Lipoprotein to rodzaj cholesterolu transportowanego przez lipoproteiny o wysokiej gęstości, które pełnią funkcję ochronną w układzie krążenia.
Dowiedz się więcej!