fbpx
Przejdź do treści

USG jamy brzusznej w ODM Gdynia

USG jamy brzusznej w ODM Gdynia
USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych

 

USG JAMY BRZUSZNEJ – JAK PRZEBIEGA

 

USG jamy brzusznej jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym wykorzystującym technikę fal ultradźwiękowych w celu pokazania obrazu tkanek i narządów wewnętrznych na monitorze aparatu. Pacjent podczas badania leży na placach jak i może być poproszony o położenie się  na bokach, a lekarz bada, przy użyciu głowicy pokrytej żelem, tkanki i narządy wewnętrzne.

 

USG JAMY BRZUSZNEJ – CO POKAZUJE

 

USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan takich narządów jak wątroba, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, układ moczowy z pęcherzem i nerkami, śledzionę, przestrzeń zaotrzewnową i nadnercza, węzły chłonne i duże naczynia, aortę brzuszną oraz trzustkę. Podczas USG jamy brzusznej specjalista jest w stanie ocenić stan wątroby, ewentualne stłuszczenie, kamienie w nerkach lub w przewodach moczowych, guzy, torbiele i stany zapalane umiejscowione w różnych częściach jamy brzusznej, stan jelit, uszkodzenia po urazach lub zapalenie wyrostka robaczkowego, ewentualne przerzuty nowotworowe.

 

USG JAMY BRZUSZNEJ – CO WYKRYWA?

 

USG jamy brzusznej pozwala na wykrycie takich schorzeń i nieprawidłowości jak:

 

  • anomalie rozwojowe narządów

 

  • nieprawidłowa wielkość i budowa narządów

 

  • torbiele, guzy i zmiany podejrzane o nowotór

 

  • stany zapalne otrzewnej

 

  • złogi ( potocznie nazywane „kamieniami” ) w układzie moczowym

 

  • uszkodzenia wątroby

 

  • problemy z kondycją narządów po urazach i wypadkach

 USG jamy brzusznej – Kiedy wykonać?

Zaleca się USG jamy brzusznej osobom które doświadczają niepokojących objawów takich jak niespecyficzny ból brzucha, wszelkie wyczuwalne pod skórą guzki oraz biegunki, wymioty, krew widoczna w kale lub moczu, krwawienia z dróg rodnych. Do wykonania USG jamy brzusznej powinien też nas skłonić powiększony, wzdęty brzuch, zażółcenie skóry, nagła utrata masy bądź zatrzymanie moczu, stolca i urazy.

USG jamy brzusznej wykonuje się, gdy występują bóle w dolnej części brzucha oraz problemy z układem moczowym, a także przy trudnościach z zajściem w ciążę. U mężczyzn badanie to jest zalecane przy objawach przerostu prostaty. Ultrasonografia jamy brzusznej powinna zostać wykonana w przypadku niepokojących wyników laboratoryjnych.

USG jamy brzusznej – Przygotowanie do badania:

Dzień przed badaniem:

– Stosuj dietę lekkostrawną, unikając surowych warzyw, owoców i ciemnego pieczywa

– Możesz przyjąć lek usuwający powietrze z przewodu pokarmowego, który przeszkadza ultradźwiękom, np. Espumisan lub Esputicon, 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Leki te są dostępne bez recepty i są szczególnie zalecane przez 3 dni przed badaniem dla osób z tendencją do wzdęć i zaparć.


Jeżeli badanie wykonywane jest przed południem:

– Udaj się na badanie bez spożywania posiłku (na czczo)

– W dniu poprzedzającym badanie, ostatni posiłek spożyj do godziny 18:00


Jeżeli badanie wykonywane jest po południu:

– 4 godziny przed badaniem nie spożywaj posiłku

– Pij wodę niegazowaną! Nie pij płynów słodzonych i gazowanych a szczególnie kawy i mocnej herbaty.

– Nie żuj gumy

– Nie pal tytoniu

Warunkiem prawidłowego wykonania USG jamy brzusznej jest wypełnienie pęcherza moczowego.
Aby umożliwić ocenę pęcherza moczowego, na 1-2 godziny przed badaniem wypij od 3 do 5 szklanek wody niegazowanej i nie oddawaj moczu. Ilość wypitego płynu zależy od indywidualnych potrzeb, pęcherz powinien być wypełniony ale nie przepełniony. Podczas badania USG jamy brzusznej możesz zostać poproszony o opróżnienie pęcherza. W przypadku badania jamy brzusznej bez oceny układu moczowego, pęcherz może być pusty.


Chciałbyś zarejestrować się do naszej przychodni?

Przejdź do interesującej Cię sekcji za pomocą przycisków obok. Czekamy na Twój kontakt.

Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy

Naszymi partnerami są: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) oraz towarzystwa ubezpieczeniowe Allianz, Compensa, Saltus Ubezpieczenia, Medicover oraz HMS Assistance. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.