fbpx
Przejdź do treści

USG jąder w ODM Gdynia

USG jąder w ODM Gdynia
Badanie USG jąder jest jednym z najważniejszych badań w profilaktyce raka jądra

Badanie USG jąder jest jednym z najważniejszych badań w profilaktyce raka jądra

 

Podczas ultrasonograficznego badania jąder i moszny można wykryć nie tylko nowotwory, ale również inne patologiczne zmiany, takie jak torbiele, guzki czy żylaki powrózka nasiennego. Lekarz może zalecić wykonanie USG jąder, gdy pacjent skarży się na ból jąder lub ich okolic, zauważy powiększenie, opuchliznę, albo w przypadku urazu.

Badanie to jest również pomocne w diagnostyce niepłodności, ponieważ pozwala na ocenę dróg wyprowadzających nasienie. USG jąder umożliwia dokładne zobrazowanie powrózka nasiennego, który jest początkowym odcinkiem nasieniowodu.

Regularne samobadanie jąder jest ważne dla profilaktyki raka jądra. Mężczyźni, którzy zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości podczas samobadania, powinni poddać się USG jąder i moszny.

 

JAK WYGLĄDA BADANIE USG JĄDER?

 

USG jąder wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (ultradźwięki). Przed badaniem lekarz może przeprowadzić wywiad zdrowotny i badanie palpacyjne.

 

Badanie jest całkowicie bezbolesne, choć nałożenie specjalnego żelu na skórę może wywołać chwilowy dyskomfort. Żel ten ułatwia przenikanie fal i redukuje tarcie głowicy o skórę.

 

Fale ultradźwiękowe wnikają do wnętrza ciała, odbijając się od tkanek i tworząc obraz narządów wewnętrznych na ekranie. Lekarz używa różnych głowic, zależnie od specyfiki badania, a najczęściej stosuje głowicę liniową, która emituje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, co pozwala na uzyskanie wyraźnego i dokładnego obrazu.

 

Podczas badania lekarz ocenia m.in. wielkość jąder, ich strukturę oraz unaczynienie. Wykonywane są zdjęcia podejrzanych zmian wraz z ich pomiarami, które mogą być dołączone do dokumentacji medycznej pacjenta.

 USG jąder– Kiedy wykonać?

USG jąder należy wykonać w następujących przypadkach:

• Ocena guzów w obrębie moszny: Gdy pacjent lub lekarz wykryje guzki, aby określić, czy zmiana jest lita, płynna czy mieszana oraz jej dokładną lokalizację.

• Ocena zmian pourazowych: W przypadku urazów moszny, aby ocenić uszkodzenia.

• Diagnostyka bólu lub obrzęku moszny: Przy dolegliwościach bólowych lub obrzęku, zwłaszcza w kontekście stanów zapalnych i skrętu jądra.

• Diagnostyka niepłodności: Gdy istnieją problemy z płodnością, aby ocenić przyczyny.

• Żylaki powrózka nasiennego: W przypadku podejrzenia żylaków powrózka nasiennego.

• Ustalenie położenia jąder: Kiedy jądra nie zstąpiły prawidłowo (wnętrostwo).

USG jąder – Przygotowanie do badania:

Do USG jąder i moszny nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, aby zadbać o higienę miejsc intymnych przed badaniem. USG można wykonać w dowolnym momencie. Przed badaniem należy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach bólowych lub ranach w obrębie moszny i okolic intymnych.

Chciałbyś zarejestrować się do naszej przychodni?

Przejdź do interesującej Cię sekcji za pomocą przycisków obok. Czekamy na Twój kontakt.

Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy

Naszymi partnerami są: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) oraz towarzystwa ubezpieczeniowe Allianz, Compensa, Saltus Ubezpieczenia, Medicover oraz HMS Assistance. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.