fbpx
Przejdź do treści

Kolposkopia

Kolposkopia
Kolposkopia w ODM Gdynia

Kolposkopia w ODM Gdynia

 

Kolposkopia to badanie polegające na obserwacji tarczy części pochwowej szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy oraz sromu przy użyciu specjalistycznego urządzenia zwanego kolposkopem. Kolposkop to mikroskop, który umożliwia powiększenie badanych obszarów od 5 do 50 razy, dając trójwymiarowy obraz. Wyposażony jest również w różne filtry, które pomagają lekarzowi w dokładnej ocenie.

 

PRZEBIEG BADANIA

 

Kolposkopia jest wykonywana na fotelu ginekologicznym. Lekarz najpierw wprowadza wziernik dopochwowy, aby uwidocznić szyjkę macicy, a następnie zbliża obiektyw kolposkopu do wejścia do pochwy (nie wprowadza go do środka) i obserwuje szyjkę macicy, zwracając uwagę na wszelkie wydzieliny. Kolejno szyjka macicy jest przemywana solą fizjologiczną (0,9% roztworem NaCl) w celu usunięcia śluzu, co pozwala ocenić nabłonek i naczynia szyjki. Filtry kolposkopu pomagają w dokładniejszym oglądaniu zmian w unaczynieniu.

 

Następnie szyjka jest przemywana 3% kwasem octowym, co uwidacznia potencjalne patologiczne zmiany w nabłonku. Na koniec szyjkę przemywa się jodkiem potasu, aby potwierdzić wcześniej zaobserwowane zmiany lub ich brak. W razie zaobserwowanej zmiany patologicznej ginekolog może od razu wykonać biopsję oraz pobrać tkankę do badania histopatologicznego.

 

Całe badanie, choć może być w niektórych wypadkach nieprzyjemne, jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego czas trwania wynosi kilkanaście minut. Wyniki badania podawane są na miejscu. Wyniki biopsji zazwyczaj są w przeciągu 14dni.

 

WAŻNE INFORMACJE

 

Kolposkopia jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, które znacząco zwiększa wykrywalność zmian przednowotworowych, wczesnych stadiów raka szyjki macicy oraz infekcji wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego). Umożliwia również dokładną ocenę innych części dolnych narządów rodnych kobiety.

Wskazania do kolposkopii:

• nieprawidłowy wynik badania cytologicznego

• podejrzenie infekcji wirusem HPV

• ocena chorobowych zmian w kanale szyjki macicy

• obecność nadżerki, przerostu lub polipa szyjki macicy

• krwawienia z dróg rodnych

• upławy oraz nawracające zapalenia pochwy lub sromu

• przygotowanie do planowanych zabiegów na szyjce macicy, takich jak wymrażanie

• pobranie materiału do badania histopatologicznego w celach diagnostycznych

Przygotowanie do badania

Aby zapewnić wiarygodne wyniki, przed kolposkopią należy przestrzegać pewnych zasad. Na kilka dni przed badaniem powinno się unikać stosunków płciowych, irygacji pochwy, stosowania leków dopochwowych i badań ginekologicznych, gdyż mogą one utrudnić ocenę. Badania nie wykonuje się również w trakcie miesiączki. Przed badaniem należy poinformować lekarza o ewentualnych uczuleniach na jod oraz skłonnościach do krwawień

Chciałbyś zarejestrować się do naszej przychodni?

Przejdź do interesującej Cię sekcji za pomocą przycisków obok. Czekamy na Twój kontakt.

Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy

Naszymi partnerami od lat są jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez Polaków towarzystwa ubezpieczeniowe: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Allianz oraz Compensa. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.