Holter ciśnieniowy (RR)
Holter ciśnieniowy (RR) w ODM Gdynia
Holter RR to urządzenie, które umożliwia monitorowanie ciśnienia krwi przez dłuższy okres, zazwyczaj 24 lub 48 godzin. Podczas tego czasu urządzenie automatycznie mierzy ciśnienie krwi, a wyniki są zapisywane i później analizowane przez kardiologa. Holter RR jest często używany do diagnozowania chorób sercowo-naczyniowych oraz do oceny skuteczności obecnie stosowanego leczenia.
PRZEBIEG BADANIA
Zakładanie holtera RR jest bezbolesne i zajmuje kilka minut. Urządzenie mierzy ciśnienie krwi oraz rytm serca. Mankiet, podobny do tego używanego w standardowych ciśnieniomierzach, jest zakładany na ramię pacjenta, a urządzenie pomiarowe jest przypinane do pasa. Pacjent dodatkowo otrzymuje dzienniczek do zapisywania aktywności w ciągu dnia. Pompy w urządzeniu automatycznie napełniają mankiet co 15 lub 30 minut w ciągu dnia i co 30 lub 60 minut w nocy, aby dokonać pomiaru ciśnienia. Po 24 lub 48 godzinach pacjent zwraca urządzenie do placówki, gdzie wyniki są przenoszone na komputer i analizowane przez lekarza.
Podczas badania pacjent powinien kontynuować codzienne czynności i rejestrować aktywności oraz towarzyszące im emocje, takie jak stres czy odpoczynek. Należy unikać samodzielnego zdejmowania urządzenia. Ważne jest również, aby nie odczepiać kabli ani nie zmieniać ustawień urządzenia, aby wyniki były dokładne.
CO WYKRYWA HOLTER RR?
Holter RR dostarcza informacji o średnim dobowym ciśnieniu krwi i tętnie oraz wartościach zmierzonych o konkretnych godzinach. Dzięki tym danym lekarz może postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wyniki są interpretowane przez kardiologa, a opis jest zazwyczaj gotowy w ciągu kilku dni roboczych. Holter RR pomaga w diagnozie nadciśnienia, niedociśnienia, oraz skoków tętna. Regularne badania są istotne dla wczesnego wykrycia chorób kardiologicznych i zmniejszenia ryzyka poważnych problemów zdrowotnych.
Wskazania do założenia holtera RR
Holter RR jest zalecany dla osób, które mogą cierpieć na różne choroby sercowo-naczyniowe, takie jak:
• Nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie
• Nagłe zmiany ciśnienia krwi, objawiające się zawrotami głowy lub omdleniami
• Nocne nadciśnienie tętnicze
• Nadciśnienie w ciąży
• Znaczne wahania ciśnienia związane z codziennymi obowiązkami
Badanie jest również wskazane w przypadku nieprawidłowych wartości ciśnienia (powyżej 140/90 mmHg) oraz w przypadku rozbieżności między domowymi a klinicznymi pomiarami ciśnienia. Holter RR pomaga również w diagnozie, gdy ciśnienie wzrasta w stresujących sytuacjach, takich jak praca czy problemy emocjonalne. Wszyscy pacjenci z podejrzeniem nadciśnienia powinni również wykonać badanie EKG.
Przygotowanie do badania
Nie ma skomplikowanych wymagań przed założeniem holtera RR. Warto założyć luźne ubrania, szczególnie górną część garderoby, taką jak koszulka lub sweter. Skóra powinna być czysta i sucha, bez użycia kremów czy balsamów w miejscu zakładania mankietu. Podczas pomiaru warto utrzymać ramię wyprostowane, a podczas snu unikać leżenia na mankiecie.
Przejdź do interesującej Cię sekcji za pomocą przycisków obok. Czekamy na Twój kontakt.
Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy
Naszymi partnerami od lat są jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez Polaków towarzystwa ubezpieczeniowe: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Allianz oraz Compensa. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.